22. Ay Bebek Gelişimi

Başarma duygusunu destekleyin

Çocuğunuz başarmak istediği şeyler konusunda belirli fikirlere sahip olmaya başlıyor. Yapacağı şeyleri planlıyor. Planlarını bozduğunuzda üzülüyor. Başarılı olduğunda, memnun olduğunu ve başarısız olduğunda, hayal kırıklığına uğramış olduğunu görüyor olabilirsiniz. Bunların hepsi yeni filizlenmeye başlayan bağımsızlığının birer parçası.

Sadece başarılarının değil girişimlerinin de övülmesi, ona hayal kırıklıklarıyla başa çıkmayı öğrenmekte yardımcı oluyor. Mesela ayakkabısını giyerken ağlıyor ya da zorlanıyorsa, “O ayakkabıyı giymenin zor olduğunu biliyorum ve gerçekten deniyorsun.” ya da “Sinirli görünüyorsun. Sana yardım edebilir miyim?” diyebilirsiniz.

Eğer bir şeyi yapmayı denerken tam olarak yılmamışsa ona yardım etmek için çok acele etmeyin. Onun yerine bir şeyler yapmak için atlamanız bağımlılık geliştirebilir ve güvenini azaltır.

 

İnat ettiğinde dikkatini dağıtın

En basit isteklerinizde bile çocuğunuzun inadı ve güçlü fikirleriyle karşılaşıyorsanız dikkat dağıtmak çözüm için en iyi anahtardır. Dikkat süresi sadece on dakika ya da daha az olduğundan başka bir şeye yönlendirmek ya da arada şakalar yapmak, inatçı fikirlerini unutmasını ve başka şeylere devam etmesini sağlayabilir. Bazen çocuğunuzu alıp başka odaya – özellikle dışarıya- götürmeniz bile işe yarayabilir.

Gerçekten inatçı bir çocuğun dikkati kendi kendine dağılabilir fakat tekrar olayı hatırlayıp kaldığı yerden devam edecektir. Buna rağmen hile yapmak size sakinleşmek ve nasıl başa çıkacağınızı düşünmek için zaman kazandırır.

 

İlginizi istiyor

Çocuklar ilgi onların üzerinde olmadığında araya girerler. Bu siz bir arkadaşınızla kahve içiyorken olabilir, siz telefonla konuşurken ya da bilgisayarınızın başındayken olabilir. Araya girmek çocuğunuzun sizin dikkatinizi çekmek için kullandığı bir yoldur. Sinir bozucudur ama etkilidir!

Eğer uyumuyorsa ya da oyuna dalmadıysa bu tarz aktivitelerini kısıtlayarak çocuğunuzun yanında kalmaya çalışın.

Eğer meşgulseniz saçını okşayarak ya da ona gülümseyerek ve öperek ilginizin onun üstünde olduğunu gösterebilirsiniz.

 

Yeni tatlar da denesin

Çocuğunuz çok yemek seçiyor ama diğer yandan onu yeni tatlarla tanıştırmanız da gerekiyor. Onun yeni yiyecekler denemesini sağlamanın en iyi yolu onları sunmaya devam etmektir. Tabağındakinin tadına bakmayı hatta dokunmayı reddetse de kabul etmesinden önce on, yirmi ya da daha çok kez sunmanız gerekecektir.

Porsiyonları küçük tutmak onun için daha az göz korkutucu olabilir. Reddettiği yiyecekleri farklı formatlarda sunmayı deneyebilirsiniz.

Onu önüne koyduğunuz yemeği denemesi ya da tabağındakini bitirmesi için zorlamamalısınız. Bu noktada mükemmel masa adabı sergilemesini beklememelisiniz. Yemeği koklayacak, tutacak ve etrafına bulaştıracaktır. Bunlar yeni yiyeceklerle tanışmasının yollarıdır.

 

Temizlik eğitimi zamanı

El yıkama, ailenizi soğuk algını ve grip gibi hastalıklardan korumanın en iyi yoludur. Çocuğunuza bu önemli beceriyi öğreterek, evinizdeki bakteri sayısını düşürüp, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

 

Çocuğunuzu bakterilerden korumak için öneriler

  • Lavabonun önüne yeterince yüksek bir tabure koyarak, lavaboya kolayca ulaşmasını sağlayabilir ve suyu açıp kapatmayı gösterebilirsiniz. Katı sabun kullanması elleri için daha kolay ve ulaşılır olabilir. Hassas motor becerileri hala gelişmekte olduğu için, yardımınıza ve gözetiminize hala muhtaç olduğunu unutmayın.
  • Ellerini nasıl sabunlayıp durulayabileceğini gösterin. Sabunun ellerinde yeterince durduğundan emin olun. Ellerini yıkarken abc şarkısını söyleyin ve şarkının sonuna ulaşınca durulayın.
  • Ellerine veya havaya öksürüp hapşırmak yerine kollarına ya da dirseğine doğru hapşırmasını gösterin.

 

İkinci doğum günü yaklaşıyor

Bebeğinizin yaklaşan doğum gününde ona ne tarz oyuncaklar alacağınızı düşünmeye başladınız mı? Her ne alırsanız, paketin üstündeki yaş talimatlarının çocuğunuza uygun olduğundan emin olun. 3 yaşından büyük çocuklar için tasarlanmış olan oyuncaklar, çocuğunuz için tehlikeli olabilir.

 

Bebeğinizin doğum günü için yaşına uygun oyuncak önerileri

  • Çocuğunuzun bir role bürünmesini sağlayan oyuncaklar: Telefon, oyuncak bardak çanak, oyuncak gıda, kıyafet, tren, araba ve oyuncak bebekler.
  • Formunu değiştirebileceği oyuncaklar: Düğmeli ve fermuarlı bebekler, her türlü ayrılabilir birleştirilebilir bloklu oyuncaklar
  • Aksiyon oyuncakları: Binmesi için araçlar, toplar, tırmanılacak üniteler
  • Müzikli oyuncaklar: Bateri, ksilofon, zil
  • Kitaplar