23. Ay Bebek Gelişimi

Dil becerileri gelişiyor

Çocuğunuz şimdi günde neredeyse on kelime öğreniyor.

 

2 yaşındaki çocuğunuzdan bekleyebileceğiniz dil kabiliyetleri şunlardır:

 • İki dört arası kelimeden oluşan cümleler kurması: “Kuş yüksek uçuyor.”
 • Basit şarkılar söylemesi
 • Basit yönlendirmeleri takip etmesi
 • Her zaman doğru bir şekilde olmasa da zamirleri kullanması
 • Konuşmalarda duyduğu kelimeleri tekrar etmesi
 • Eşyaların, insanların ve vücut bölümlerinin isimlerini bilmesi

Çocuğunuzla birlikte kitap okumaya devam ederek konuşma kabiliyetini güçlendirin. Okumak çocuğunuzun günlük yaşamında karşılaşmadığı yeni kelimeler, yüklemler ve fikirlerle karşılaşmasını sağlar. Kelime oyunlarının olduğu kitaplar çocukların benzer kelimeler arasında bağlantı kurmasına yardımcı olur.

 

Ona bir doğum günü partisi yapabilirsiniz

Çocuğunuzun yaklaşan doğum günüyle birlikte en iyi nasıl kutlarım soruları kafanızda oluşmaya başladı. İki yaşındaki çocuklar pasta kesmeyi, mumları, balonları ve hediyeleri severler. Diğer yandan her şeyin fazlasından da sıkılırlar. Buna çok fazla davetli ve gürültü de dâhildir.

 

Çocuğunuz için doğum günü kutlaması önerileri

 • İki yaşındaki çocuklar için en başarılı doğum günleri küçük, basit ve kısa olanlarıdır.
 • Genel bir kural olarak her yaşa bir arkadaş çağırmak uygundur. İki yaşındaki çocuğunuz için kendi yaşlarında iki arkadaş çağırabilirsiniz.
 • Kutlama için birkaç saat yeterli olacaktır. Balon üflemek ya da sallanmak gibi aktiviteler onlar için çok eğlenceli olacaktır.
 • Kutlamaları öğlen uykusundan önce ya da akşam yemeği sırasında olacak şekilde ayarlayın. (Uyku saatinden önce her şeyin bitmiş olması gerekir.)
 • Daha iddialı bir şeyler planlıyorsanız çocuğunuz üzerindeki beklentilerinizi düşük tutun. Bu yaştaki çocukları ilgi odağı olarak saymayın. Sihirbaz ya da palyaço gibi şeyler onu korkutabilir ve oyuna katılmak istemeyebilirler.
 • Çocuğunuz büyüdüğünde daha çok oyunlu daha büyük partiler için bol bol zamanınız olacak.

 

Evi yeniden ve daha güvenli hale getirin

İkinci yaş gününü kutladıktan sonrası çocuğunuzun güvenliğini tekrar düşünmek için iyi bir zaman. Daha önce çocuk güvenliği hakkında bir şeyler yapmıştınız fakat çocuğunuzun boyu uzadıkça, hareketlendikçe ve daha maceracı olmaya başladığından beri her aşama yeni zararlar getirebilir. Potansiyel tehlikeleri onun bakış açısından tekrar gözden geçirin.

Çocuğunuz artan bir şekilde hiç hayal edemeyeceğiniz yerlere girmeye başlayacak. Masaların, büfelerin, taburelerin üzerine tırmanabilir, daha önce hiç ilgilenmediği dolapları açabilir ve düşündüğünüzden daha hızlı bir şekilde tehlikeli alanlara girebilir. (Havuz, bodrumdaki tamir tezgâhı vb.) Ama çocuğunuz şimdi “Hayır”ı anlamaya daha yatkın. Küçükken ulaşabileceği tehlikeleri ortadan kaldırmak zorundaydınız. Bu hala geçerli bir tavsiye fakat şimdi kelimelerinizi ve ciddi ses tonunuzu kullanarak hangi hareketlerin kabul edilmez olduğunu ona açıkça belirtebilirsiniz.

Yine de potansiyel tehditlere ulaşmasını mümkün oldukça engellemeye çalışmak isteyeceksiniz. Keskin bıçakları ulaşılabilir yerlerden kaldırın, ilaç ve vitaminleri çocuk korumalı kaplarda muhafaza edin.

 

Tutarlı olun

Zaman zaman eşinizle çocuk yetiştirmeyle ilgili anlaşmazlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Bu çok doğal çünkü hepimiz farklı ailelerden geliyoruz ve farklı kişiliklere sahibiz.

 

Eşinizle çocuğunuzun yetiştirilişi konusundaki anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için öneriler:

 • Anlaşamadığınız bir durum yaşadığınızda çocuğunuz için en iyisi ona ortak bir kararla cevap vermenizdir. Bir şey olduğunda olaya tanık olan ebeveynin uygun gördüğü şekilde müdahale etmesi mantıklı bir yoldur. Bu konuda bir anlaşmazlığınız olursa sonrasında çocuğunuzun duymayacağı bir şekilde tartışabilirsiniz.
 • Tutarlılık disiplinin bel kemiğidir bu yüzden kurallar ve cezalar konusundaki temel görüşlerinizi tartışıp bir anlaşmaya varmanız iyi bir fikir olacaktır. Birbirinize saldırmak yerine yaklaşımınızı ve neden bunun işe yarayacağını düşündüğünüzü birbirinize açıklayın.
 • Tartışmalarınızı kişisel saldırılara dönüşebilecek genellemeler üzerinden yapmaktansa belirli konular üzerinden yapmaya çalışın. Uzlaşmak için uğraşın

 

Bisiklet için harika bir zaman

Çocuğunuz fiziksel olarak aktifse, 2 yaş ona bir bisiklet almak için uygun zamandır. Bu yaştaki çocuklar için uygun bisikletler konusunda çok bilgili değilseniz bulacaklarınız sizi şaşırtacak.

 

Doğru bisiklet seçimi için öneriler

 1. Satıcının boyu ve kilosuna uygun tavsiyelerine mutlaka uyun.
 2. Pedal çevirme kısmı en zorlayıcı bölüm olacaktır. Üç tekerlekliye geldiğimizde başlangıçta yere yakın ve devrilemeyecek olanları tercih etmek gerekecektir. İlk denemelerde yanında durun. Bazı bisikletlerin arkasında demonte itme çubuğu vardır. Eğilmeden kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır.
 3. Çocuğunuz arka bahçenizden öteye gitmiyor olsa da kask giydiğinden emin olun. İleriki zamanlar için alışkanlık oluşturacak ve tam güvenlik sağlayacaktır.
 4. Çocuğunuzun ilk yılları için günlük ya da bir alıntı defteri tutmaya başlayabilirsiniz. Büyüdükçe komik laflar ağzından çıkmaya başlayacaktır. Çocuklar şaşırtıcı sorular sormaya eğilimlidir. Kısıtlı kelimelerle kurduğu cümleleri ve tatlı metaforlarını unutmadan not edin.