24. Ay Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 2 yaşında

 

Duyguları hızla değişebiliyor

Bu yaştaki bir çocuk duygularını sesiyle, yumruklarıyla, yere vurduğu ayaklarıyla ve gözyaşlarıyla açık bir şekilde gösterir. Mutluluğun doğal olması gibi mutsuz olması da doğal bir histir.

 

Çocuğunuzun duygusal düşüşleriyle başa çıkabilmek için faydalı öneriler

  • Çocuğunuz surat astığında ya da ağladığında onu sakinleştirmek için acele etmeyin. Mutsuz olmanın da normal olduğunu bilmesine izin verin. Mutsuzluğun üstüne giderek üstesinden gelmeye çalışmak ona kızgın ya da mutsuz olmak doğru değildir gibi yanlış bir mesaj verecektir.
  • Eğer üzgün ya da kızgın olduğunda bağırır ya da vurursa ona duygularını açığa vurmanın yastığı yumruklamak ya da ayaklarını yere vurmak gibi kabul edilebilir yollarını gösterin.
  • Çocuğunuzun bütün problemlerini çözmeniz, duygularıyla tanışmasını ve bunu kendisinin yapma fırsatını elinden alır.

Bunun yerine duygularını onun için tanımlayabilirsiniz: “Anneye çok kızgınsın çünkü bugün parka gitmek yok dedi!”

Bazen sizin de aynı duyguları hissettiğini bilmesini sağlayın: “Büyükanneye veda etmek  seni üzüyor. Bu beni de üzüyor.”

 

Enerjisini doğru yönlendirin

Okul öncesi çocuğunuzun beyni, sınırsız aktiviteyle dolu bir arı kovanı gibidir. Onun bu enerjisini doğru yönlendirebilmek için aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

  • Ona çok çeşitli oyuncaklar sunun. İtmek ya da sürmek için büyük oyuncaklar, kurmalı oyuncaklar ya da kutudan fırlayan bebekler, düzenli ve yığın halinde oyun blokları, yap-bozlar, bebek kıyafetleri, kuklalar ve sanat malzemeleri. Oyuncakların yeni kalmalarını sağlamak için dönüşümlü olarak ortaya çıkarın.
  • Evin etrafında bir şeyler keşfetmesini destekleyici davranışlarda bulunun.
  • Bütün duyularını uyarın. Kil ya da kum gibi elle kavranan ve müzikal oyuncaklar alın.
  • Havuz, hayvanat bahçesi, havaalanı gibi yeni mekânlara ve deneyimlere imkân sağlayın.
  • Bir dolu kitap alın. Yerel kütüphanenizi sık sık ziyaret edin.