5. Ay Bebek Gelişimi

Bebeğiniz sizi görünce seviniyor

Bebeğiniz, sizin kadar olmasa da duygularını ifade edebilmeye başladı. Size mutlu veya mutsuz olduğunu gösterebiliyor. Artık odadan çıktığınızda bunu algılayıp ağlıyor, döndüğünüzde kollarını kaldırıp neşeyle sallıyor ve seviniyor. Şakalarınızı ve oyunlarınızı anlamaya başladı. Yaptığınız komik suratlara gülüyor hatta sizi de güldürmeye çalışıyor.

 

Eşinize bir randevu verin

Eşinizle önceden plan yapıp bir randevu ayarlayabilirsiniz. Bu randevunun illa dışarıda geçmesi gerekmiyor. Birbirinize evde de vakit ayırabilirsiniz. Baş başa romantik bir akşam yemeği yiyebilir, keyifli bir film izleyebilirsiniz.

 

3 adımda soğuk algınlığı

 

1. Bebeğimin üşütmüş olması normal mi?

Bebeğinizin ilk senesinde sık sık üşütmesi normaldir. Çünkü Onu buna neden olan virüslerden korumak neredeyse imkânsızdır. Hatta çocukların senede yaklaşık 8 kere soğuk algınlığı yaşadığı tahmin ediliyor. Virüsler hava ve fiziksel temas yoluyla ile yayılır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi sizinki kadar gelişmiş olmadığı için virüslere yenik düşebilir.

Şuan bebeğinizin elleri sürekli gözleri ve ağzıyla temas halinde. Bu durum virüslerin vücuduna girmesini kolaylaştırıyor. Bebeğinizin başka çocuklarla büyüyor ya da temas halindeyse, farklı virüslere maruz kalıyor olması normaldir.

Yaygın soğuk algınlığı semptomlarının arasında hapşırmak, gözlerinin sulanması, tıkalı burun, öksürmek ve düşük ateş yer alır. Bu semptomlar ortalama 1 hafta sürer.

 

2. Bebeğimi nasıl daha rahat hissettirebilirim?

 • Bebeğinizin burnunu minik bir şırınga yardımıyla boşaltabilir, hava nemlendiricisi kullanarak bebeğinizin burnundan daha rahat nefes alabilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bebekler burunlarından nefes aldığı için burun tıkanıklığı onları mutsuz eder. Özellikle beslenirken rahat nefes almaları gerekir. Bu yüzden burnu tıkalıyken onu minik lokmalar ve küçük porsiyonlarla beslemeniz gerekir.
 • Bebeğinizin yatak başucunu birkaç cm kaldırarak burnunun boşalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Fakat bunun için bir yastık kullanmamanız önerilir. Eğer yatak bu özelliği sağlayamıyorsa, bebeğinizin arabasının koltuğunu yarı dikey pozisyonda ayarlayabilir ve uyumasını sağlayabilirsiniz.
 • Lütfen bebeğinize doktorunuza danışmadan ilaç vermeyin.  Çoğu soğuk algınlığı virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için antibiyotikler fayda etmeyebilir.

 

3. Doktorumuzu ne zaman aramalıyım?

Bebeğinizde aşağıda sayacağımız semptomlar varsa doktorunuzu aramanızı öneririz:

 • Ateşi 38 dereceyi geçiyorsa.
 • Hızlı ve zor nefes alıyorsa. (Dakikada 60 nefesi geçiyorsa)
 • Öksürüğü kötüleşiyorsa; hırıltılı nefes alıyorsa ya da nefes alamıyorsa.
 • Gözlerinde yoğun çapak oluşumu varsa.
 • 5-7 gün geçmesine rağmen iyileşme görülmediyse, daha da kötüleştiyse.

 

Tanımadığı insanlardan korkabilir

Bebeğinizin duygusal gelişiminde ilk büyük adımlardan biri ortaya çıkmak üzere; yabancı korkusu. Bebeğiniz yabancı insanlarla hatta tanıdık gelenlerle dahi temasa geçince huysuzlaşabilir, korkabilir.

Tanımadığı ya da yakın olmadığı insanların etrafında huzursuz olabilir, kucağa alındığında ağlayabilir. Böyle zamanlarda onlardan bebeğinize yavaş ve nazik hareketlerle yaklaşmalarını rica edebilirsiniz.

Bu korku nedeniyle bebeğinizi tanımadığı insanlardan uzak tutmanız gerekmez. Ebeveynlerinden başka insanlar görmesi, onlarla iletişim kurması duygusal gelişimi için çok önemlidir. Sadece ilk zamanlar sizin sabır ve anlayışınıza ihtiyaç duyar.

 

Bağlarınızı güçlendirin

Hamileyken, bebeğinizin size bağlanıp bağlanmayacağı sizi endişelendirmiş olabilir. Şimdi ise bağınız o kadar güçlü ki yanına başka biri geldiğinde ağlamaya başlıyor. Hatta babası yaklaştığında bile…

Bu durumda size daha çok iş düşecek demektir. Bebeğinizin yabancılara alışması, sosyalleşmesi çok önemli bir adımdır. İyi ve güçlü bir bağ, düzenli günlük etkileşimle kurulabilir.

Eşinizin bez değiştirme, yıkanma, oyun gibi günlük rutinlere dâhil olmasını sağlayabilirsiniz. Eşiniz bebeğinizle vakit geçirirken biraz uzak durarak, tüm ilgisini babasına yöneltmesini sağlayabilirsiniz. Rutin bakım görevlerini paylaşabilirsiniz. Mesela akşamları bebeğinizi uykuya eşiniz yatırabilir. Bebeğinizi aileniz ve arkadaşlarınızla sık sık bir araya getirin. Bebeğiniz sizin kucağınızdayken bir başkası onunla oynayabilir, bebeğiniz rahatladıktan sonra da o kişinin bebeğinizi tutmasına izin verebilirsiniz.

 

3 adımda Kabız

1. Bebeğim kabız mı oldu?

“Bir bebek günde x kere kaka yapar” gibi spesifik bir sayı verilemez. Bu, bebeğinizin bağırsak hareketleri, ne yediği, ne kadar hareket ettiği, sindirim sisteminin ne kadar hızlı çalıştığıyla ilgili bir durumdur. Eğer bebeğinizin bağırsaklarında dışkı takılıp kaka yapmasını önlüyorsa, geciktiriyorsa ya da zorlaştırıyorsa kabızlık meydana gelir.

Bebeğinizin;

 • Dışkısı sert, kuru ve kanlıysa,
 • 3 veya daha fazla gün geciktiyse,
 • Bağırsakları çalışırken rahatsız hissediyorsa, kabız olmuş olabilir.

 

2. Bebeğim kabız olduysa neler yapılabilir?

Eğer bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa, kabız olma ihtimali daha düşüktür. Eğer dışkısı sert, kuru, kanlıysa veya acı çekiyorsa doktorunuzla konuşunuz. Eğer bu semptomların yanında başka semptomlar da beliriyorsa durum tıkalı bağırsaktan daha ciddi olabilir.

 • İlk 6 ayda bebeğinizin ana besin ihtiyacı anne sütüdür.Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız. Eğer bebeğiniz bebek sütü ile besleniyorsa, kullandığınız bebek sütüne uyum sağlayamamış olabilir. Doktorunuzla bu bebek sütünü değiştirmek konusunda konuşabilirsiniz.
 • Eğer bebeğinize yulaf tarzı katı gıdalar veriyorsanız, bu da kabızlık nedeni olabilir. Hazırladığınız yiyeceklerine pürelenmiş meyveler veya sebzeler (Kayısı ya da erik gibi) ekleyerek yediklerini daha iyi sindirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kabızlığın bir başka nedeni de dehidrasyon olabilir. Bebeğinize daha fazla sıvı vererek bu sorunu çözebilirsiniz.

 

3. Besin değiştirmenin dışında uygulayabileceğiniz 4 yöntem

 1. Bebeğinizi sırtüstü yatırıp bacaklarını pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirin.
 2. Karnını nazikçe ovun, sert bölgelere hafif baskı uygulayın.
 3. Kakasını yaparken zorlanıyorsa, sıcak banyo yaptırarak kaslarının gevşemesini sağlayın.
 4. Rektumunu için doktorunuzun önerdiği bir kayganlaştırıcı merhem kullanabilirsiniz.

 

Gözleri keskinleşiyor

Bebeğiniz küçük objeleri izlemede ve hareket eden şeyleri takip etmede gittikçe daha iyi oluyor. Bu noktada, herhangi bir objenin sadece bir kısmını görüp tanıyabiliyor hatta görüş hizasında olmayan objeleri bile takip edebiliyor. Bu önümüzdeki aylarda oynamaya başlayacağınız saklambaç oyununun başlangıcı.

 

3 adımda büyüme tablosu ve faydaları

1. Bebeğinizin büyüme sürecinin doktoru tarafından raporlanması neden önemli?

Doktorunuz bebeğinizin gelişim sürecini düzenli aralıklarla kontrol ederek kayıt eder. Ortalama verilerden uzaklaşan durumlar, bazı sorunların belirtileri olabilir. Bunun yanı sıra bebeğinizin büyüme yüzdeliğini hesaplayarak büyüme oranını, diğer bebeklerin ortalama büyüme oranı ile karşılaştırabilmeniz için de önemli bir veridir.

 

2. “Persentil” ne demek?

Doktorunuz bebeğinizin gelişim tablosunda belli bir yüzdelikten bahsedecek. Bu gelişim tablosu ülke çapında bebeklerin gelişimini karşılaştıran bir tablodur.

 

3. Diğer bebeklerin gelişim tablosuyla kıyaslandığında ileride ya da geride duruyorsa…

Her bebek kendi hızında gelişir ve büyür. Bebeğinizin genetik yapısı da bu süreci etkileyen bir başka unsurdur. Endişelenmeyin ve zamana bırakın.

 

Size anlatmak istediği şeyler var

Bebeğiniz artık dünyayı neredeyse sizin kadar iyi algılıyor. İletişim kurma yeteneği gittikçe gelişiyor; objelere ya da durumlara özel tepkiler vermeye başladı. Bu yaştaki bebekler genelde “ba, ma, ga” gibi geceleri sürekli tekrarlar. Bazı bebekler birkaç hece kullanarak daha karmaşık sesler çıkarır. Bebeğinizi bu yönde teşvik ederek kendini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

 

Kaliteli uyku uyuyun

Şu sıralar uykusuzluk sizin için bir yaşam konsepti haline gelmiş olabilir. Gündüz saatlerinde sürekli yorgun hissediyor olabilirsiniz.

 

Daha verimli dinlenmek ve uyuyabilmek için öneriler:

 • Uyku ihtiyacınızı, gününüz rutinine ufak dokunuşlar yaparak sağlayabilirsiniz. Günlük işlerinizi basitleştirin ve sık sık mola verin. Yatağa erken girmeyi deneyin; eşinizden iş yükünüzün bir kısmını üstlenmesini rica edin. Uyku döngünüzü aynı saatlerde yatıp uyanmak üzere tekrar düzenleyin.
 • Doktorunuza danışarak size bitkisel sakinleştiriciler önermesini isteyebilirsiniz.
 • Yatak odanızı uyku için daha uygun hale getirebilirsiniz. Günün sorumluluklarına dair her şeyi uyku alanının dışında bırakmak, doğru yatak, ışık, ısı ve sessizlik gibi unsurları yeniden düzenleyerek daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.
 • Uykudan önce dinlenirseniz, esas uykuya daha kolay geçer ve derin uyuyabilirsiniz. Düzenli egzersiz, kaliteli ve hafif besinlerle beslenmek de uyku kalitenizi artıracaktır.

 

2 adımda aşılar

Bebeğinizin aşı programı için mutlaka doktorunuza veya ilgili sağlık mensubuna danışınız

1. İğne zamanını bebeğim için nasıl daha kolay hale getirebilirim?

Bebeğinizi kucağınıza alarak sizinle temas halinde olmasını sağlayın. Bu kendisini daha güvende hissettirecektir.

Onunla sürekli konuşarak dikkatini dağıtmayı deneyin.

Aşı esnasında bebeğinizi emzirebilir; besleyebilirsiniz. Bu süreçte bebeği emzirmenin onu rahatlattığı kanıtlanmıştır.

Bununla beraber genelde aşı olmak ebeveynler için daha travmatik bir durumdur; bebekler daha çabuk atlatır.

 

2. “Bebeğim olması gereken aşıları oldu ve şuan sağlıklı. Hala aşı olması gerekiyor mu?”

Bebeğiniz şuana kadar birçok aşı oldu, ama bunlar ona sürekli ve tam koruma sağlayamaz. Bebeğinizin aşılarını olması, belli zaman aralıklarında tekrarlanarak devam edecek bir süreçtir. Bu aşılar ancak seriler şeklinde uygulandığında tam koruma sağlayabilir.